گزارش برنامه غار رودافشان

طبق تقویم موسسه فرهنگی ورزشی هفت خوان البرز روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ با دو دستگاه خودرو سواری و تعداد ۷ نفر در ساعت ۱۶:۱۰ دقیقه به سمت فیروز کوه حرکت کردیم .پس از طی مسیری در حدود ۴ ساعت و البته چند جایی توقف در ساعت ۱۹:۴۵ به منزل آقای احمدی (سرپرست محترم برنامه ) در روستای طارس رسیدیم. شب را در منزل ایشان بودیم و بعد از صرف شام که جوجه بود که با همکاری سه نفر از دوستان درست شد؛ دورهمی تشکیل دادیم و از خاطرات کوهنوردی صحبت کردیم صبح ساعت ۷ بیدار باش بود و آقای بنی اسدی زحمت املت را کشیدند و پس از صرف صبحانه و مرتب کردن منزل در ساعت ۸:۵۵ منزل آقای احمدی را ترک کردیم و در روستا به سر مزار پدر و مادر ایشان رفتیم و بعد از خواندن فاتحه ای در ساعت ۹:۰۵ دقیقه از روستا خارج شده و به سمت رودافشان حرکت کردیم . در حدود ۲۰ کیلومتری فیروز کوه روستایی است به نام سید آباد که تقریبا بر جاده واقع شده است و پمپ بنزینی هم آنجا هست کمی جلوتر سمت راست حدود ۱۰۰ متر بعد از پل عابر پیاده که روی جاده فیروز کوه واقع شده مسیر دسترسی به غار است که وارد جاده فرعی می شویم . جاده اش کمی شبیه به جاده یوش بلده است . درون دره ها و در کنار جاده پر از درختان گردو است همچنین شقایق های زیادی وجود داشت که دوستان ایستاده و عکسهای زیبایی را به یادگار گرفتند. پس از طی حدود ۱۹ کیلومتر  و در ساعت ۱۰:۱۵به روستای رود افشان رسیدیم. در انتهای روستا پارکینگی برای بازدیدکنندگان غار تهیه شده است. از محل پارکینگ نشانی از غار نیست. ۱۰:۳۰ از روی پلی که روی رودخانه دلیچای بود گذشتیم و در حدود نیمساعت کوهپیمایی سبک به دهانه غار رسیدیم.

غار رودافشان در استان تهران و در ۱۰۳ کیلومتری شهر تهران و ۶۲ کیلومتری شهر فیروزکوه واقع شده است. موقعیت جغرافیایی ۳۵ درجه و ۳۸ دقیقه است .این غار در دامنه شمالی دره رودافشان قرار  دارد. رودخانه دلیچای در ژرفای دره جریان دارد و آب دریاچه های تار و هویر را که حاصل ذوب یخچال های قره داغ است, به رودخانه حبله رود می برد. دهانه غار ۱۹۴۵ متری از سطح دریا و در داخل گودی بزرگی به قطر حدود ۱۰۰متر قرار گرفته است و تنها از لبه گودی قابل مشاهده است و بالای ارتفاعات شمالی روستای رودافشان است. اختلاف ارتفاع دهانه غار و بستر رود حدود ۲۰۰ متر است. دهانه غار بسیار وسیع و قوسی شکل است و به درازای ۴۰ متر و بلندی ۱۲ متر است.دهانه ورودی غار که بیضی شکل است بزرگترین دهانه غارهای طبیعی را دارا هست. حدود سه هزار و پانصد سال پیش در اثر وقوع آتشفشان در کوه دماوند دهانه فعلی که در پشت صخره ای عظیم قرار داشته است شکاف برداشته, میشکند و این فضا بر اثر ترک و شکاف عمیق ایجاد شده, نمایان می شود.

درون غار پوشیده از مواد آهکی است که به صورت قندیل هایی از سقف آویزان شده است . همچنین ستونهای استالاکتیت و استالاگمیت در طول راهروها به چشم می خورد. ارتفاع غار به اندازه ای است که می توان به آسانی در آن حرکت کرد.

غار رودافشان در اثر سازو کار پدیده کارست, تشکیل شده است. از نظر زمین شناسی این غار در سنگ آهک های دوره کرتاسی بوجود آمده است . با این وجود کارشناسان زمان تشکیل غار را به دوران سوم و دوره پالئوسن نسبت می دهند.

بر اساس بررسی های زمین شناسی این غار درتداخل با سفره های آب زیرزمینی بوده و مسیرهای داخلی غار حاصل تراشیده شدن بدنه ها در اثر رسوبات آبهایی است که در داخل آن جریان داشته است.

این اعتقاد وجود دارد که هزاران سال قبل رودخانه همسطح دهانه غار بوده و احتمالا قسمتی از آب رودخانه دلیچای وارد دالان های غار شده و باعث گسترش وسعت غار شده است . وجود تعدادی ایوان ساخته شده با سنگچین و مقادیری خرده سفال, نشانه سکونت انسان در غار در روزگار گذشته است.

این غار دارای سه تالار است

غار رود افشان با شماره ۱۲۲۱۳ در فهرست آثار ملی در تیرماه ۱۳۸۴ثبت شده است.

مسیر راهپیمایی در غار حدود ۸۰۰ متر است. غار نوردی در این غار کمی سخت است وباید از مسیرهای سختی عبور کنید. و برای حرکت در غار حتما نیاز به چراغ قوه قوی دارید. در برخی قسمت های مسیر برای سهولت رفت و آمد نردبان های فلزی قرار داده شده است.

دهلیزی در این غار وجود دارد که به معبد آناهیتا معروف است, این دهلیز در ابتدای مسیر قرار گرفته و حوض آب و ستونی میان آن دیده می شود و به همین سبب معبد آناهیتا (الهه آب ) نام گرفته است.

در مسیر ۲ نفر از دوستان نتوانستند ادامه دهند و آقای خاکی فیروز بالاجبار با آنها برگشتند بقیه به مسیر ادامه داده ساعت ۱۲:۳۰ دوباره به دهانه غار رسیده و ساعت ۱۳ در پارکینگ و کنار ماشین ها بودیم بعد از تعویض لباس ها ناهار را در روستای سید آباد در ساعت ۱۴:۳۰ صرف کردیم و در ساعت ۱۵:۰۵ ادامه مسیر دادیم. از ساعت ۱۳ تا ۱۴:۲۰ بارش باران بود. در ساعت ۱۸ به کرج رسیده و برنامه خاتمه یافت.

شرکت کنندگان به ترتیب حروف الفبا

احمدی- برازنده – بنی اسدی- خاکی فیروز- سبزواری – لطفی – مقانلو

هزینه برنامه

نفری ۷۰ تومان

سهم گروه ۳۸ تومان

 

۱ دیدگاه

  1. با تشکر از جناب احمدی و همنوردان عزیز ،برنامه ی بسیار خوبی بود .. هنوز صدای زیبای بلبلان روستا و خاطرات این سفر تو ذهنمه .

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme